تبلیغات
مشاوران هیروو - مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوان

تاریخ:جمعه 12 آبان 1396-06:25 ب.ظ

مشاوره نوجوانان وجوانان؛ خصوصیات نوجوانی

در مشاوره با نوجوانان، طرح این مساله برایوالدین و مربیان ضروری است که برای درک خصوصیات دوران نوجوانی شناخت کافی داشتهباشند؛ برخی از خصوصیات مذکور را می توان در مواردی چون رشد جسمانی و رشد جنسی،رشد اجتماعی، رشد شناختی، رشد هیجانی و عاطفی خلاصه کرد که در ادامه مطلب به طورخلاصه به برخی از موارد مذکور پرداخته می شود:

مشاورهنوجوانان و جوانان، رشد شناختی

در سلسله مباحث مشاوره با نوجوانان، ازاجزاء مراحل رشد شناختی می توان به روش استدلال، تفکر، درک و فهم نوجوانان اشارهکرد. در جلسات مشاوره نوجوانی، مشاور برای نوجوان می تواند به طبیعیبودن وجود تفکرات انتزاعی نوجوان، و سیر وی در دنیای احتمالات و تجسم دنیا بهمکانی بهتر از آنچه که هست، و نیز دیدن انتقادگرایانه اوضاع موجود، ماجراجویینوجوان در زمره داشته های نوجوان اشاره کند؛ به عنوان مثال در یک مشاوره تلفنینوجوانان، می توان این مساله را برای نوجوان روشن کرد که تفکر انتزاعی، بهنوجوان این امکان را می دهد که موضوعات سیاسی، فلسفی، دینی، اخلاقی، را تست کرده وتفکرش را در این زمینه ها ارزیابی کند.

مشاورهنوجوانان و جوانان، رشد اجتماعی

بر اساس نتایج حاصل از مشاوره نوجوانان و جوانان،انسان موجودی اجتماعی است؛ وی در دوران کودکی با اشخاص کمی (شامل خانواده) درارتباط است؛ در ادامه رشدش با دامنه توسعه یافته ای از اشخاص شامل همبازی،همکلاسی، همشهری، هم محله ای و سایر تعامل برقرار می کند.

مشاورهنوجوانان و جوانان، عوامل بهره بردای از رشد اجتماعی

در بحث مشاوره نوجوانان و جوانان، نوجوانبرای بهره برداری از رشد و تکامل اجتماعی اش عوامل زیر را لازم دارد:

·       کسب آگاهی و مهارت کافی در خصوص آداب و معاشرت اجتماعی

·       احترامبه قوانین و مقررات

·       مطالبهارتباط با دیگران

·       قدرتشرکت در گروه‌های متعدد و نیز فهم فعالیت های گروهی  

ازدیدگاه مشاوره نوجوانی، رفتارهایاجتماعی نوجوان بر دو بخش اند: 1. رفتارهای مبتنی بر مبارزه 2. رفتارهای مبتنی برهمکاری. در این تقسیم بندی، رفتارهای دسته اول منفی اند و موجب دوری و تقابلنوجوانان می شوند و به عنوان مثال می توان به مواردی چون مشاجره، دست انداختندیگران، پرخاشگری، نزاع و سایر اشاره کرد. رفتارهای دسته دوم مثبت اند و موجبهمکاری و در نتیجه تعامل بین آنان می شود؛ مواردی مانند دوستی، رهبری، همدلی نمونههایی از رفتارهای دسته اول اند. 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر