• سنجش هوش کودکان چگونه است؟
 • از چه سنی هوش کودکان را تقویت کنیم؟
 • چگونه و با چه کار هایی کودک را باهوش تر کنیم؟

از زمانی که کودک به دنیا می‌آید، ممکن است متوجه شوید که او فوق العاده است. کودک شما در هر مرحله ای از زندگی خود علاوه بر الگو پذیری کارهایی را انجام می‌دهد که نشان می‌دهد عقیده و نظر شما در مورد هوش و ذکاوتش درست بوده است. همانطور که می‌دانید جوک‌های زیادی در فیلم ها و تلویزیون در مورد والدینی ساخته شده است که بیش از حد بر روی آینده کودکانشان تمرکز دارند و از همان ابتدا تلاش می‌کنند کودکان خود را برای آینده و موفقیت آن آماده سازند. با اینحال اگر کودک شما نشانه‌هایی داشته باشد می‌توانید مطمئن شوید که در آینده فرد باهوشی خواهد شد. اگر چنین نشانه‌هایی را در کودک خود مشاهده کردید به فکر پرورش ذهن آن‌ها بیفتید و هر کاری می‌توانید در این مسیر انجام دهید. اگر فکر می‌کنید کودک شما در آینده یک مخترع، دانشمند یا مهندس موفقی خواهد شد بهتر است نشانه‌های اولیه باهوش بودن کودکان که در ادامه بیان خواهیم کرد را مورد بررسی قرار دهید.

 

چگونه کودک باهوش داشته باشیم

چگونه کودک باهوش داشته باشیم ؟

 

 

از این قبیل پرسش ها میتوان دریافت که یکی از مهمترین دغدغه های والدین رشد ، هدایت و تقویت هوش کودکان است و شاید با جستجویی کوچک متوجه شد که توجه والدین به افزایش توان فکری و هوشی کودک در خیلی موارد بیشتر از توانایی های جسمی اوست مانند ورزش و …

کودکان تا ۵ سالگی توانایی خارق العاده ای برای یادگیری و آموختن دارند و این توان یادگیری در بیشترین مقدار خود در طول زندگی انسان است ، البته این توانایی ها تا سنین نوجوانی و جوانی نیز وجود دارد اما به مرور از توان آن کاسته میشود ، به همین علت سالهای اول زندگی کودک میتواند نقش بسیار مهمی در افزایش هوش و توان فکری او در بزرگسالی ایفا کند و در نتیجه منجر به زندگیی سالم تر و موفق تر شود ، پس سالهای ابتدایی کودکان را نباید از دست داد و با روش صحیح و علمی توانایی های هوش و استعداد های آنها را پرورش داد.

 

برای پرور هوش کودک چه باید کرد؟

برای پاسخ به سوال چگونه کودک باهوش داشته باشیم ابزارهایی وجود دارد که میتواند به صورت عملی بسیار مفید باشد ، نگاه ابزاری به لیست فعالیت هایی زیر باعث میشود که بهتر بتوانید کارهای خود را مدیریت کنید و درمیان دغدغه های زندگی آنها را گم نکنید ، پس لیست زیر را یک جا یاد داشت کنید تا همیشه بتوانید به راحتی کاری را که برای کودکات انجام میدهید طبقه بندی کرده و مدیریت کنید

 

چگونه کودک باهوش داشته باشیم

 

ابزارهای پرورش هوش کودکان

 1. احساس امنیت : محیط زندگی آرام و به دور از دغدغه و تنش برای کوک فراهم کنید ، او را در مشکلات خود شریک و قاضی نکنید
 2. ارتباط عاطفی با کودک : با کوکتان ارتباط عاطفی محکم و صمیمی برقرار کنید و فقط از جایگاه مادر و یا پدر با او برخورد نکنید
 3. تغزیه مناسب : غذای مناسب و سالم برای کودک فراهم کنید
 4. ارتباط کلامی با کودک : حتما وقت هایی را برای صحبت کردن با کودکتان اختصاص دهید و در مورد موضوعات مورد نظر او صحبت کنید ، نه فقط چیزهایی که برای شما مهم است

  برای کودکتان داستان سرایی کنید

  کارشناسان توصیه می کنند، با کودک خود بسیار صحبت کنید.

  جیل استم، یک کارشناس در زمینه رشد اولیه مغز و نویسنده کتاب از ابتدا باهوش، می گوید، “مغز یک عضو الگو طلب است.” ” هرچه مغز بیشتر الگوهای زبان را می شنود، یادگیری زبان آسان تر می شود.”

  ترِیسی کاچلو، ویراستار کتاب مغز بر کودک حکومت می کند، پیشنهاد می کند که روزتان را با صحبت کردن بگذرانید. کاچلو می گوید، “افکار تمام روز در سر ما می گذرند.” ” و اگرچه ما به طور معمول هر فکر را بلند در با بقیه به اشتراک نمی گذاریم، آوا بخشیدن به این طوفان قوی اطلاعات، در حقیقت قدرت مغزی کودکتان را زیاد می کند.”

  در سن ۳ سالگی، کودکانی که به صورت مستمر با آنها صحبت شده است، IQ ایی ۱.۵ برابر بیشتر از کودکانی که با آنها صحبت نشده است، دارند. کاچلو می گوید، در زمانی که آنها در مدرسه ابتدایی هستند، مهارت های بسیار قوی تر خواندن، تلفظ کردن و نوشتن دارند.

  شما چگونه بذر چنین رشد زبانی قدرتمندی را می کارید؟ ۳ کلید وجود دارد: تعداد کلمات، تنوع و پیچیدگی کلمات و آنطور که شما آنها را ادا می کنید.

  با داستان سرایی در طول روز، طبیعتا همه انواع کلمات را استفاده خواهید کرد. و شما با استفاده از جملات توصیفی ایی مثل “ماشین قرمز” و “قهوه بسیار غلیظ”، به دایره لغاتی که به فرزندتان ارائه می دهید، چاشنی می بخشید.

  تن صدای شما نیز بسیار مهم است. شما درباره درجه بالای صدای دوستانه-کودکانه، با اصوات اغراق آمیز (به “سلاااااام، باااا بایییی” فکر کنید)- که به طور غریزی از آنها استفاده می کنید، می دانید؟ شما در حال انجام دادن امری مهم هستید. محققان آن را “روش والدین” می نامند و این راه بسیار خوبی برای کمک به مغز کودک در یادگیری زبان است، زیرا هر حرف صدادار واضح و متمایزتر به گوش می رسد. لحن، به نوزادان کمک می کند صداها را دسته بندی کنند و برای آنها تقلید از درجه صدای بالاتر، آسان تر است.

  اِستَم هشدار می دهد، که والدینی که نوزادانشان هنوز شروع به گفتن سخنان نامفهوم نکرده اند، مایلند کمتر سخن بگویند. اما اجازه ندهید کوچولوهایتان شما را متوقف کنند-به خاطر کودکتان هم شده پرحرف باشید. “ما این را به عنوان یک واقعیت می دانیم، که اینکار یادگیری زبان را آسان تر می کند.”

  بگذارید سخنان نامفهوم گفتن آغاز شود!

 5. تاثیر بازی بر رشد کوک : بازی کارگاه پرورش فکر کودک است ، بازیهای مناسب به کودک آموزش دهید
 6. فعالیت های بدنی : ورزش مهم ترین عامل در احساس لذت و سرزندگی زندگیست
 7. فعالیت های هنری و ترسیمی : با کوکدکتان نقاشی کنید حتی اگر باب راس هم نیستید 
 8. فعالیت های خلاقانه : به کودک مجال برای کار های مختلف بدهید و دستو پای او را با “نکن” ، “نمیشه” ، “نشکنه” و غیره نبندید
 9. آموزش مفاهیم و ارزش ها به کودک : به کوکان خود مفاهیم و ارزش های زندگی را بیاموزید تا کمکم با زندگی بزرگترها آشنا شود
 
4 مسیری که کودک را باید در آن قرار داد:
 
استقلال: 
استقلال به نبوغ کودک قدرت می بخشد اگر کودک شما از برآورده کردن خواسته های شما در خود مطمئن نباشد نمی تواند نبوغ خود را نشان دهد. کودک اگر از مواجهه با ناخوشایندی مطمئن باشد به دنبال نبوغ و ابرازات آن نخواهد رفت. همچنین استقلال در کودک شما اعتماد به نفس را تقویت می کند.
 
کنجکاوی:
 
کودک تان را به طور غیر مستقیم وادار به سئوال از هر کس و هر چیزی البته نه در رابطه با مسائل شخصی کنید. کنجکاوی کودک او را در راستای کشف شرایط و محیط و هر چیزی قرار می دهد. به سئوالات کودک خود با اهمیت و احترام پاسخ دهید تا او به اهمیت پاسخ دادن به سئوال و جستجو برای پاسخ سئوال پی ببرد.
 
خلاقیت:
کودکان اغلب تخیلاتی دارند کم و یا بیشتر در بین آنها متفاوت است اما وجود دارد آنها را به مسیر درست هدایت کنید . به عنوان مثال اگر کودک شما در انجام کاری بی انگیزه است با ایجاد خیالی از یک اسطوره موفق در ذهنش او را تشویق کنید البته کاملا غیر مستقیم.
 
تصور مثبت از خود:
قدم اصلی در ایجاد تمرکز و خود باوری و در نهایت موفقیت داشتن تصور مثبت از خود است که شما تنها کسی هستید که می توانید آن را ایجاد کنید. کودکتان وقتی کاری انجام می دهد او را تشویق کرده و به او بگویید "عالی بود زود باش برو به پدرت هم نشان بده "
الگو های برتر برایش قرار دهید و او را به آنها شباهت دهید و نقاط مثبت او را با آن شخص موفق تطبیق دهید.

 

نکته

 

بعضی مواقع کودکان از داشتن هوش زیاد آسیب و رنج میبرند و عدم شناخت صحیح والدین میتواند این امر را تقویت کند برای آگاهی بیشتر در این مورد به مقاله زیر مراجعه کنید .

دردسر های با هوش بودن کودکان <(کلیک کنید)

 منبع : مشاوره تلفنی کودک ، روانشناس تلفنی کودکان